.: Hady :.

Ako som sa k tomuto koníčku dostal?

Tak ako pavúky ma od malička lákali aj hady. Pred nimi som mal však väčší rešpekt aj keď doteraz neviem prečo. Vtedy som si teda povedal, že to skúsim najprv s pavúkmi a neskôr ak bude čas a priestor tak vyskúšam aj chov hadov. Jedného dňa prišiel čas, keď som sa s pavúkmi musel zo zdravotných dôvodov rozlúčiť. A tak nečakane prišiel rad na hady. Pôvodne som ani nemal v úmysli žiadneho hada kupovať. Navštevoval som však aj naďalej akva-tero burzy a jedného dňa som si všimol užovku červenú. Bola ešte maličká a zlatučká. Hneď mi padla do oči a nevedel som sa na ňu vinadívať. S hodou okolností ju mal napredaj akurát môj kamarát. Povysvetloval mi v rýchlosti základný chov a hneď som si malú užovečku niesol domkov.

Užovka červená - Elaphe guttata: Classic het Caramel

Užovečku som si domov doniesol zo Zvolenskej teraristickej burzy dňa 22.10.2011 za kamarátsku sumu 10€. Merala približne 40 cm a bola tenučká. Malo sa jednať o rozkŕmenú samičku, ktorá mala len 2-3 mesiace. Aby bol hadík rozkŕmený je veľmi dôležitá vec pri kúpe. S nerozkŕmenými jedincami má potom chovateľ próblemy. Potravu treba nastrihávať aby ju had zacítil a v tom horšom prípade potravu po malých kúskach hadovi strkáme nasilu. Ako som už spomínal našťastie tento problém som nemal. Užovka dostala menu Hadička a občas jej poviem šňúročka do topánok. Bola tenučká a dlhá a preto vznikla prezývka šňúročka. Hadička je žravá, neútočí a na rukách lozí hore dole a nikdy neostane na jednom mieste. Je to taký malý hyperaktívny hadík.

.: Fotogaléria Hadičky:.

Veľhad kráľovský - Boa Constrictor Imperator: Pastel x Salmon

Ako to už u mňa zvykom býva, pri chove sa nikdy neviem zaobísť s jedným exeplárom. A tak som chcel ešte ďaľšieho hadíka. Zapáčila sa mi jedna užovečka iného sfarbenia, ale bohužial ju žiadny chovateľ dlhodobo nemal ako malého jedinca iba dospelé. Znovu som sa ocitol na burze a jeden chovateľ priniesol so sebou Veľhadov kráľovských. Veľmi krásne sfarebenie mi hneď udrelo do očí. Chovateľ mi dal vybrať ktorého chcem. Povedal som mu nech mi vyberie samičku. Vybral mi veľmi kludnú. Nový had bol zakúpený na burze v Nitre 13.5.2013. Mal približne 45 cm, cena 35€ a dostal meno Ember. Ember bola veľmi kludná. Na ruke vedela v klude obmotaná ostať aj niekoľko hodín. Rada somnou pozerala TV a behala po klávesnici. Bohužial 5 mesiacov nato z neznámych dôvodov Ember umrela. Doteraz som nezistil čo sa jej vlastne stalo.

Sklamaný a smutný som si povedal, že už veľhada nechcem. Ale opäť som sa ocitol na burze v Nitre a znovu som kúpil veľhada kráľovského. Pri kúpe mal rovnaké sfarbenie ako Ember no neskor sa trošku farba zmenila. Tentokrát ma stál had 60€. Taktiež mal cca okolo 50 cm a je to samička. Dostala meno Mischell. Dúfam, že Mischell mi tak skoro neumrie.

Snáď článok aspoň trošku zaujal a hadíkovia vás neodplašili.

.: Fotogaléria Ember a Mischell:.

článok: FoXo

Zaujímavé linky na Užovky a Veľhadov


Užovka červená - Stránka Breznianskeho chovateľa.
Užovka červená - Stránka českého chovateľa.
Korálovka - Stránka o Korálovkách.
Veľhad Kráľovský - Stránka slovenského chovateľa Roba.

 

 

Hobby